Не інвалід, не аутист і не сліпий: комунікуємо про інклюзію правильно

Нам часто доводиться чути навіть від педагогів: «прикутий до інвалідного візка», «інклюзивні діти», «глухонімі». Ці слова та словосполучення не лише некоректні, а й ображають людей з інвалідністю. Засновниця ГО «Бачити серцем» Олеся Яскевич допомогла скласти словник термінів про інклюзію. Перевірте свої знання та говоріть правильно.

Хто такі діти «з особливими освітніми потребами»?

Інклюзія (англ. inclusion — включення, залучення) — процес збільшення залученості всіх громадян до активного соціального життя. І йдеться не лише про людей з інвалідністю.

Інклюзивну освіту часто сприймають виключно як навчання дітей з інвалідністю. Але це стереотип: поняття інклюзивної освіти значно ширше. Базова концепція інклюзивної освіти (ІО) — це дотримання прав усіх дітей без винятку на здобуття якісної освіти.

Коли наші вчителі говорять про дітей з особливими освітніми потребами, я часто чую: «інклюзятки». Будь ласка, не припускайтеся цієї помилки. Адже дитина з особливими освітніми потребами — це людина до 18 років, що потребує додаткової підтримки в освітньому процесі. Хто це може бути:

  • діти з інвалідністю;
  • діти-біженці;
  • діти-мігранти;
  • діти, що належать до етнічних, релігійних і мовних меншин;
  • діти з неблагополучних та малозабезпечених сімей;
  • безпритульні діти;
  • діти із захворюваннями ВІЛ/СНІД;
  • діти-сироти.

Навіть дитина, яка на певний час випала з освітнього процесу через хворобу чи інші причини, на якийсь період теж стає дитиною з особливими освітніми потребами. Адже не встигає за навчальним матеріалом і потребує додаткового часу, щоб наздогнати однолітків.

На жаль, багато українських педагогів вживають фразу «інклюзивні діти». Це неправильно. Інклюзія — процес. Тож «інклюзивної дитини» не може бути, як і «інклюзятка».

Так само непокоїть фраза про «особливі потреби» та «особливі умови для дітей з інвалідністю». Шановні, сходи з пандусом — це не «особливі умови», а необхідність і стандарт. Це зручно і потрібно для тих, хто прийшов до закладу з велосипедом, на милицях чи на високих підборах, а, може, з валізою. Усі ці люди залюбки скористаються пандусом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *