Як вберегти себе від укусів кліщів?

📌Як одягнути 👖👕дитину на прогулянку?

Тут прийде на допомогу ще жарт: шкарпетки 🧦 в сандалики, штанці👖 у шкарпетки. Одяг має бути світлих тонів (бо так якусь темну істоту на ньому добре видно), з резинками на штанинах та рукавчиках, бо так він щільно прилягає до рук та ніг, добре якщо є комір та головний убір. Бо найбільше укусів кліщів якраз припадає на шию, ділянку за вухами 👂, волосисту частину голови дитини 👩‍🦱. Якщо є змога, то протягом прогулянки оглядайте доступні ділянки тіла дитини. По приходу додому варто роздягнути повністю та оглянути всі частини тіла та особливо природні складки (під колінам, пахові, пахвинні, на шиї) та волосисту частину голови. Так якраз буде вища ймовірність, що ви вчасно помітите кліща і він або не встигне вкусити або буде на тілі нетривало.

📌Де і як гуляти? Обходьте зарості густої трави та невисоких кущів. Ліпше ходити стежками та доріжками. Не лягайте та не сідайте у траву.📌Які репеленти використовувати? Варто застосовувати репеленти на основі 20% DEET для дорослих та 10% для дітей згідно рекомендацій ААР, засоби з пікаридином чи IR3535. Репеленти не наносять на обличчя, область рота, носа, очей та руки дитини (адже діти їх часто тягнуть до рота або чіпають обличчя) Не всі репеленти, які захищають від комарів захищають і від кліщів, тому звертайте увагу на склад та маркування упаковки засобу. Репеленти діють обмежену кількість часу, тому потребують повторного нанесення, якщор ви на природі довго.Одяг, взуття можна обробляти засобами, що містять перметрин 0,5%. Також ним можна обробляти намети, килимки тощо, якщо ви використовуєте їх на природі. Одяг, в якому ви були на природі, ліпше відразу випрати 🧼 при високих температурах. ❗️Не кладіть одяг у шафу чи не вішайте на загальну вішалку у коридорі. Не забувайте оглядати домашніх улюбленців 🐕 на предмет кліщів на їх хутрі, бо вони можуть вкусити їх, або переповзти на вас чи десь у ваш будинок. Використовуйте засоби для тварин, які відлякують кліщів. Порадьтеся з ветеринаром, який допоможе підібрати правильні і дієві методи

📌Чим небезпечні кліщі? Переносять такі хвороби:

1️⃣Кліщовий енцефаліт. Небезпечна хвороба. На щастя зустрічається рідко, не у всіх районах. Існує вакцина, яка має в ідеалі вводитися до початку сезону кліщів.

2️⃣Бореліоз/хвороба Лайма. Є докази постконтактної профілактики антибіотиками. Прийом антибіотику 💊 потрібен далеко не завжди, варто враховувати час, скільки кліщ знаходився на тілі. Але для призначення препарату, розрахунку його дози варто звернутися до лікаря 👩‍⚕️. НЕ займайтеся самопризначеннями та самолікуванням.

3️⃣Бабезіоз,анаплазмоз,ерліхіоз. Хороша новина: ці хвороби зустрічаються рідко 😀 Але погана новина в тому, що на сьогодні профілактики після укусу кліща для цих хвороб немає 😔❗️Пам’ятайте, що чим швидше ви витягнете кліща, тим нижчими будуть ризики захворіти. Тому не зволікайте з цим ⏰. Якщо не можете впоратися самі – ліпше звернутися у травмпункт чи до вашого лікаря, якщо він може вам у цьому допомогти. Але це має бути максимально швидко.

📌Як витягати? Захопити пінцетом (можна купити його завчасно і покласти в аптечку) чи петлею з нитки, максимально близько до шкіри і повільно тягнути. Якщо раптом ротовий апарат кліща відірвався та залишився у шкірі, то його можна видалити чистою голкою. А можна і не чіпати, адже як і будь-яке стороннє тіло шкіра відторгне його самостійно. Якщо кліщ 👾 був на тілі довго (більше доби), він був наповнений кров’ю🩸, вам було важко його витягнути чи ви пошкодили його і частина залишилася у шкірі, то варто звернутися на консультацію до лікаря для уточнення тактики. Якщо кліщ був маленький, ви легко його видалили і певні, що він пробув на тілі кілька годин, то варто просто спостерігати за місцем укусу та загальними симптомами.

📌Чого чекати? Після укусу у перші дні у місці, де був кліщ на тілі можуть бути ознаки подразнення (незначний біль, припухлість, почервоніння). Діти можуть розчухувати цю ділянку, тому слідкуйте за ознаками інфікування ранки. Можна змазувати кремами з цинком, як і будь-який укус, щоб зменшити неприємні відчуття (можна використовувати пудерплін, цикапласт чи сос-креми лінійки урьяж чи біодерма) Також важливо протягом місяця спостерігати за такими симптомами:

🎯Поява специфічної еритеми – почервоніння шкіри у будь-якій ділянці тіла (без прив’язки до місця укусу)

🎯Підвищення температури тіла

🎯Головний біль, запаморочення, загальна слабкість

🎯Порушення ходи, координації рухів, проблеми із зором

Якщо вам тривожно, то варто обговорити тактику з лікарем, щоб ви уяснили чіткий алгоритм дій у конкретно вашій ситуації!👩‍⚕️

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *